Upala vanjskog uha – Otitis externa

Otitis externa odnosno upala vanjskog uha je infekcija kože koja oblaže zvukovod. Naziva se i “plivačko uho” jer zadržavanje vode u uhu nakon plivanja ili kupanja stvara povoljne uvjete za razvoj infekcije. Česta je kod plivača i osoba koje se bave vodenim sportovima. Saznajte više o uzrocima, simptomima i prevenciji.

Upala vanjskog ušnog kanala

Upale vanjskog uha (lat. otitis externa, vanjski otitis) u širem smislu podrazumijevaju sva upalna stanja oba dijela vanjskog uha, uključujući zvukovod i ušku. Koža zvukovoda ima svoju prirodnu ravnotežu mikroba koji su u većini slučajeva bezopasni. Međutim, poremećaj ove ravnoteže, uzrokovan različitim faktorima kao što su oštećivanje kože zvukovoda (pretjerano češanje ili grebanje), povećana vlažnost, prekomjerno čišćenje uha ili oslabljen imunitet, može dovesti do razvoja infekcije.

Najčešći uzročnici akutnog vanjskog otitisa su bakterije iz rodova Pseudomonas i Staphylococcus. Može biti uzrokovan i gljivicama, a najčešći uzročnici pripadaju rodovima Candida ili Aspergillus. Virusni oblik infekcije je rjeđi. Karakterizira ga crvenilo, oteklina, ljuskanje i zadebljanje kože koja oblaže ušni kanal te različiti stupnjevi nelagode u vidu boli, svrbeža i iscjetka neugodnog mirisa pa sve do težih slučajeva gubitka sluha ako je zvukovod otečen i neprohodan.

Akutni vanjski otitis zahvaća sve dobne skupine. Incidencija je najviša tijekom ljetnih mjeseci zbog dugotrajnijeg i čestog izlaganja vodi i vlazi. Plivanje je jedan on ključnih čimbenika rizika stoga je i infekcija češća kod plivača, odakle i naziv “plivačko uho”. Problematika je česta i kod osoba sklonih atopiji posebno s izraženim bolestima kože primjerice kod seboreje, psorijaze i atopijskog dermatitisa.

Ostali čimbenici rizika uključuju imunodeficijenciju primjerice kod pacijenata s dijabetesom, anatomske abnormalnosti (uski kanal zvukovoda), mehaničke traume i korištenje vanjskih uređaja, slušalica i slušnih pomagala.

Prevencija vanjskog otitisa u pravilu je higijena uha i izbjegavanje rizičnih čimbenika kada je to moguće. 

Kako spriječiti upalu uha

  • Nakon plivanja, tuširanja ili znojenja, temeljito osušite uši čistim ručnikom. Nagnite glavu na stranu i nježno povucite ušnu resicu kako bi voda lakše iscurila. Možete koristiti i fen na najnižoj temperaturi, držeći ga na sigurnoj udaljenosti od uha.
  • Koristite čepiće za uši i plivački kapu dok plivate.
  • Ne čistite uši štapićima. Ušni vosak ima važnu ulogu u zaštiti uha, a štapići ga samo guraju dublje, stvarajući idealne uvjete za razvoj mikrobne infekcije. Ako se pak radi o stvrdnutim lojnim čepovima ušnog voska, koristite kapi za uho koje omekšavaju i rastapaju ušni vosak 
  • Izbjegavajte korištenje oštrih predmeta za čišćenje uha.
  • Redovito čistite slušalice i slušna pomagala.
  • Ako patite od ponovljenih infekcija, preventivno koristite kapi za uho s antimikrobnim i protuupalnim učinkom.
otic solution kapi za uho s nevenom i divizmom

Otic Solution kapi za uho

Tvoj saveznik u borbi protiv upale uha. Ublažava bol, sprječava upalu i djeluje protiv bakterijskih i gljivičnih patogena.

otic solution sprej za uho s analgetskim djelovanjem

Otic Solution sprej za uho

Aplikacija na dva načina, pomoću spreja ili pipete. Za prevenciju “plivačkog uha” i čišćenje stvrdnutog ušnog voska.