Kako nastaju virusne bradavice
Virusne bradavice su česta pojava na koži koju uzrokuju humani papiloma virusi (HPV). Prenose se dodirom ili indirektno kontaktom s predmetima koje je koristila inficirana osoba te putem kontaminiranih površina primjerice podova oko bazena, saunama ili svlačionicama. Virus u tijelo ulazi kroz ranice, ogrebotine i pukotine na koži. Osobe s oštećenjima na koži izazvanim primjerice atopijskim dermatitisom podložnije su infekciji, kao i osobe s nedovoljno razvijenim imunitetom poput djece.
Procjenjuje se da je učestalost bradavica oko 10% kod djece i adolescenata, s najvećom učestalošću u dobi od 12 do 16 godina, a veća je učestalost zabilježena kod djevojčica. Rizična skupina su i osobe koje zbog bolesti ili liječenja imunosupresivima imaju oslabljen imunitet. Bradavice nisu opasne, ali mogu biti vrlo neugodne, čak i bolne pa se savjetuje započeti s liječenjem čim prije.
Vrste virusnih bradavica
Virusne bradavice mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, uključujući područje glave, a česte su na prstima, dlanovima, laktovima, koljenima i tabanima. Imaju promjenjivu morfologiju i postoji nekoliko osnovnih tipova bradavica.
Obične bradavice najčešći su tip bradavica, čineći čak 70% svih slučajeva. Lako ih je prepoznati po hrapavom izgledu nalik “cvjetači”. Veličina im varira od jednog milimetra do jednog centimetra u promjeru, a mogu se pojaviti pojedinačno ili u skupinama. Najčešće se pojavljuju na rukama, stopalima, koljenima i laktovima.
Plantarne bradavice poznatije i kao veruke, javljaju se uglavnom na stopalima ili nožnim prstima. Neujednačenog su oblika i prekrivene debelim slojem žućkastih hrapavih ispupčenja, često s malim tamnocrvenim ili crnim točkicama. Ponekad se javljaju u skupinama. Za razliku od običnih bradavica, lagano su izbočene iznad površine kože. Veličina im varira od nekoliko milimetara do više od jednog centimetra. Često znaju biti bolne ako se nalaze na gazištu stopala pa osoba često ima osjećaj kamenčića u cipeli.
Ponekad se teško razlikuju od kurjeg oka. Jedan od načina kako ih razlikovati je da plantarna bradavica prekida sitne brazde i nabore na koži, dok se one kroz kurje oko nastavljaju. Još jedan od načina prepoznavanja je mehaničko odstranjivanje grube površine ispod koje će se, ako su u pitanju bradavice, uočiti male crne točkice. Uz to, plantarne bradavice su sklonije krvarenju.
Plosnate ili mladenačke virusne bradavice dobile su ime po tome što se javljaju kod djece i mladih. Imaju ravnu i glatku, blago uzdignutu površinu žutosmeđe boje. Najčešće se pojavljuju na licu, rukama i nogama, i to na mjestima gdje je koža bila oštećena. Mogu se prenositi kontaktom te autoinokulacijom – prijenosom virusa uzročnika s jednog mjesta na tijelu na drugo. Iz tog se razloga često javljaju u skupinama. Ove bradavice obično nisu bolne, ali mogu biti teške za liječiti.
Filiformne ili končaste bradavice uskog su, duguljastog oblika s peteljkom iznad razine kože. Nalikuju tankim nitima boje kože ili ružičasto-bjelkaste boje. Najčešće se javljaju na licu (oko usana, na području brade ili na kapcima) i na vratu.
Periungvalne bradavice su bradavice oko noktiju na rukama i nogama. Zadebljane su, izdignute i nepravilnog oblika. Mogu deformirati nokte.
Genitalne bradavice se javljaju su višestruke sitne ili međusobno spojene papule s hrapavom površinom u rektalnom i genitalnom području. Uglavnom se prenose spolnim kontaktom. Genitalne bradavice je važno pravovremeno liječiti jer neki tipovi virusa koji uzrokuju genitalne bradavice mogu uzrokovati i karcinom spolovila, anusa i vrata maternice.
Kako se riješiti virusnih bradavica
Bradavice se obično spontano povuku unutar razdoblja od jedne do dvije godine, ovisno o stanju imunološkog sustava. Liječenje obično nije potrebno osim ako bradavice ne uzrokuju bol, primjerice prilikom hodanja ili ako ne predstavljaju estetski problem. Većinu bradavica možete ukloniti kod kuće uz pomoć proizvoda bez recepta. Obično je lakše ukloniti bradavicu što ranije započnete s liječenjem. Međutim, temelj uspješnog liječenja je uvijek dosljednost, strpljenje i pravilno provođenje postupka tijekom cijelog liječenja.
U slučajevima kada su bradavice brojne, velike, zahvaćaju lice ili osjetljiva područja ili se uporno vraćaju nakon dugotrajnih tretmana, potrebno je konzultirati liječnika. Ovisno o vrsti bradavice i području zahvaćenosti odabire se odgovarajuće liječenje koje može uključivati krioterapiju, laser ili kiretažu (kirurško uklanjanje). U težim slučajevima liječenje može uključivati i lokalno premazivanje citostaticima ili imunomodulatorima.
Mogućnosti uklanjanja bradavica kod kuće
Salicilna kiselina (često u kombinaciji s mliječnom kiselinom) jedna je od najčešće korištenih tvari za uklanjanje bradavica. Salicilna kiselina nježno razgrađuje tvrdu, zadebljanu kožu koju je potrebno redovito uklanjati. Kiselina ne nagriza tkivo kože. Uklanjanje je bezbolno, a bradavica se postupno ljušti tijekom liječenja. Kiselinu treba nanositi svakodnevno do nekoliko dana u kontinuitetu, ponekad i tjedana. Liječenje ovom metodom je bezbolno, pa je pogodno i za djecu. Salicilna kiselina je blaga tvar koju koža dobro podnosi stoga se preporučuje kao prvi izbor za uklanjanje bradavica. Salicilnoj kiselini mogu se dodati i druge aktivne tvari koje podržavaju liječenje, poput rosopasa s antivirusnim djelovanjem čiji je učinak dobro poznat u narodnoj medicini.
Kemijske tvari koje se upotrebljavaju za uklanjanje bradavica uključuju srebrni nitrat, mravlju kiselinu, trikloroctenu kiselinu (TCA), kloroctenu kiselinu (MCAA) i dušičnu kiselinu. Međutim, ove su tvari danas manje poželjna opcija liječenja zbog moguće pojave dermatitisa na mjestu primjene. Kemijske tvari mogu uzrokovati nagrizanje ili nekrozu s naknadnim ožiljcima, stoga s takvim proizvodima treba postupati vrlo pažljivo.
Kućna krioterapija djeluje na principu smrzavanja bradavice. Danas to možete učiniti kod kuće pomoću različitih aplikatora primjerice olovke napunjene smjesom plinova. Primjenom se ispod bradavice stvara mjehurić, a bradavica potom nakon nekoliko dana otpadne. Učinkovitost kućne krioterapije znatno je manja od metode zamrzavanja tekućim dušikom u dermatološkim ordinacijama, gdje temperatura zamrzavanja može biti i dvostruko niža (-196 °C). Terapijska učinkovitost kućne krioterapije nije primjereno dokazana. Tretirano područje može biti osjetljivo ili bolno nakon primjene, slično ozeblinama. Ova metoda uključuje rizik od ožiljaka ili pigmentacije.
Profesionalno uklanjanje bradavica koje obavlja liječnik
Ako se bradavice ne mogu ukloniti kod kuće (velike su i pokrivaju veću površinu, pojavljuju se na licu ili drugim osjetljivim područjima, ne reagiraju na kućnu terapiju i neprestano se vraćaju), potrebno je posjetiti dermatologa. Ovisno o vrsti bradavice i području zahvaćenosti liječnik će odabrati odgovarajuće liječenje koje može uključivati jednu od sljedećih metoda.
Krioterapija je postupak kojim se bradavica zamrzava tekućim dušikom na temperaturi od oko -196 °C. Bradavica tretirana na ovaj način trebala bi otpasti nakon nekoliko dana. Krioterapija je metoda koju dermatolozi visoko cijene zbog njene učinkovitosti i minimalne invazivnosti.
Upotreba CO2 lasera – ovom se metodom zaustavlja dotok krvi do stanica bradavice. Bez opskrbe tih stanica bradavica umire i ljušti se. Metoda je posebno prikladna za velike ili višestruke bradavice ili u slučajevima kada je uklanjanje potrebno tijekom trudnoće. Rizik od ožiljaka je minimalan. Kada se pravilno izvodi, stopa uspjeha nakon jednog do tri tretmana iznosi 96 – 100 %.
Kiretaža uključuje struganje ili izrezivanje bradavice skalpelom. Često je potrebno ponoviti ovaj tretman kako bi se bradavica u potpunosti uklonila.
U težim slučajevima liječenje može uključivati i lokalno premazivanje citostaticima ili imunomodulatorima.
Kako ukloniti bradavice prirodnim putem
Pacijenti ponekad traže rješenja za uklanjanje bradavica prirodnim sredstvima kao što je rosopas (sadrži alkaloide koji imaju antivirusno djelovanje), limunov sok, tinktura propolisa, jabučni ocat, luk (sadrži antioksidans kvercetin koji djeluje antivirusno) ili češnjak (ima dezinfekcijska, antibakterijska, antivirusna svojstva).
Alternativne metode uključuju homeopatiju ili sugestivnu terapiju. Homeopatski lijekovi mogu se isprobati za uklanjanje višestrukih bradavica, liječenje male djece te uklanjanje bradavica lokaliziranih oko noktiju i ispod njih. Rane zacjeljuju bez ožiljaka, a uspješnost iznosi do 80 % uz trajanje liječenja od 2 do 4 mjeseca.
Kako spriječiti nastanak i širenje bradavica
Osobe s oštećenjima na koži sklonije su riziku od zaraze pa se savjetuje da nikada ne hodate bosi po zajedničkim prostorijama kao što su saune, svlačionice i tuševi. Kako bi se smanjio rizik od prijenosa virusa s jednog dijela tijela na drugi izbjegavajte izravan kontakt za zahvaćenim mjestom primjerice nemojte gristi nokte ispod kojih se nalazi bradavica, ne češite i ne brijte zahvaćeno područje. Redovito perite ruke toplom vodom i sapunom. Nosite svoju obuću u zajedničkim sanitarnim čvorovima (bazeni, tuševi i sl.) jer tako možete spriječiti infekciju ili širenje virusa na druge.
I za kraj, ojačajte imunitet.
Kolodium Forte
Tvoj saveznik u borbi protiv bradavica. Uz moćnu kombinaciju salicilne i mliječne kiseline, Kolodium Forte donosi dodatnu snagu iz prirode – rosopas i američku tuju koji pomažu u borbi protiv virusa i smanjuju rizik od ponovnog pojavljivanja bradavica.